Gå till innehåll Hoppa till snabblänkar Gå till nyhetsarkiv Gå till Om webbplatsen Gå till söksida Gå till kontaktsida
VIKTIGT MEDDELANDE
SMHI meddelar att brandrisk föreligger.
Läs mer

Norrtäljes unga mår bra men stress och alkohol ökar visar Stockholmsenkäten

25 augusti 2026

Årets Stockholmsenkät visar att ungdomar i Norrtälje kommun generellt känner sig trygga, trivs i skolan och har goda relationer till sina föräldrar. Samtidigt ökar alkoholkonsumtionen och användningen av nikotinprodukter, och stress är fortsatt vanligt bland flickor. I Norrtälje kommun deltog 1 364 elever i årskurs 7, 9 och gymnasiets år 2 i undersökningen.

Stockholmsenkäten genomförs vartannat år bland unga i länets kommuner och ger en bild av hur ungdomar mår, trivs och lever. I hela länet deltog 37 744 elever i årskurs 9 och gymnasiets år 2 i årets undersökning. 

Hög trygghet och gott stöd hemma 

Norrtälje framstår som en relativt trygg kommun för unga. Nivåerna av ungdomsbrottslighet, rån och våldsutsatthet är låga, och kommunen sticker inte ut negativt jämfört med länet. Nästan alla elever uppger att de har vänner i skolan, en stor majoritet trivs bra i sin skolmiljö, och de flesta unga uppger att deras föräldrar tar sig tid att lyssna och att de kan prata med dem om det mesta. 

– Stockholmsenkäten visar att de flesta unga i Norrtälje mår bra, känner sig trygga och trivs i sin vardag. Samtidigt ser vi en oroande utveckling kring stress, alkohol och nikotin. Det påminner oss om att det förebyggande arbetet aldrig blir färdigt, utan behöver ske varje dag tillsammans med unga, vårdnadshavare, skolan och civilsamhället, säger Sofie Ahlholm, folkhälsostrateg i Norrtälje kommun. 

Stress bland flickor och ökat alkohol- och nikotinbruk 

Samtidigt visar enkäten tydliga utmaningar. Flickor rapporterar betydligt högre nivåer av oro, ångest och stress än pojkar, och nära hälften av flickorna i årskurs 9 uppger att de känner sig mycket eller extremt stressade av skolarbetet. Alkoholkonsumtionen ökar jämfört med 2024, framför allt bland gymnasieungdomar, och användningen av nikotinprodukter som vitt snus och e-cigaretter fortsätter öka. Fler unga uppger också att deras föräldrar bjuder på eller tillåter alkohol, en utveckling som i flera grupper ligger över länssnittet. 

– Det är positivt att se att så många av kommunens unga känner sig trygga och har goda relationer till sina föräldrar. Samtidigt tar vi utvecklingen kring alkohol och nikotin på stort allvar. Det är ett arbete vi behöver göra tillsammans, i skolan, hos socialtjänsten, i föreningslivet och med alla föräldrar, för att vända trenden, säger Rickard Sundbom, kommundirektör i Norrtälje kommun.

Ungdomsdialogen, där unga själva får lyfta vad som behöver bli bättre i deras vardag, är ett av flera sätt som kommunen jobbar vidare med resultaten.

 

För dig som vill veta mer

Stockholmsenkäten 2026

  • Genomförs vartannat år i Stockholms län.
  • Omfattar elever i årskurs 9 och gymnasiets år 2 i länet. I Norrtälje tillfrågas även elever i årskurs 7.
  • Totalt deltog 37 744 elever i länet, varav 1 364 i Norrtälje kommun.
  • Enkäten mäter bland annat trygghet, psykisk hälsa, alkohol- och narkotikavanor, skoltrivsel, fritid och relationer. 

Sammanställning av Norrtälje kommuns resultat