Gå till innehåll Hoppa till snabblänkar Gå till nyhetsarkiv Gå till Om webbplatsen Gå till söksida Gå till kontaktsida

Frågor och svar

Här hittar du svar på vanliga frågor om projektet Centrala Rimbo.

Det är ett samhällsbyggnadsprojekt startat av kommunen för att planera och utveckla Rimbo centrum inklusive busstationen och verksamhetsområdet sydöst om centrum. Projektet ska ge möjlighet för fler bostäder, bättre fungerande stadsstruktur och förutsättningar för ett välmående centrum. Det första stora steget i projektet är att ta fram en strukturplan för området.

En strukturplan är en karta och ett dokument som visar och beskriver hur ett större område planeras att användas och utvecklas i framtiden. Det är ofta ett av de första stegen i att utveckla ett större område. Strukturplanen kan ses som en avancerad förstudie och visar möjligheter men är i sig inte juridiskt bindande. Strukturplanen ger förutsättningar och inriktning för efterföljande, juridiskt bindande detaljplaner som tas fram i senare planeringsskeden.

Målet är att ”utveckla Rimbo till ett levande kommundelscentrum genom att öka Rimbos attraktivitet som centrum för service och folkliv, för befintlig och tillkommande befolkning. Det innebär bland annat tillskapande av fler bostäder, olika typer av service och ett nytt resecentrum.”

  • Målen är under utveckling men några viktiga delar är att:
  • Öka befolkningen i Rimbo genom nya bostäder
  • Koppla ihop orten bättre med nya och förbättrade stråk och minska barriären av de stora vägarna
  • Skapa ett finare, trivsammare och tryggare centrum med fler och bättre torg och andra mötesplatser
  • Bättre förutsättningar för ett levande centrum med aktivitet och välmående verksamheter
  • Mer grönska och tillgängligare grannskapsnatur
  • Skapa en effektiv och trivsam busstation

Fler bostäder ger fler invånare och därmed bättre underlag för samhällsservice, butiker, restauranger och andra verksamheter. Med fler invånare, mer aktivitet och fler bostäder i centrum blir det också tryggare i centrum dygnet runt. Planerna gör det enklare och säkrare för barn och andra att röra sig inom Rimbo till fots eller med cykel. Upprustning av centrum och tillförande av nya torg och platser gör det lättare och trevligare att vistas och mötas i centrum och ger bättre förutsättningar evenemang och annan positiv aktivitet.

  • Cirka 300-400 nya bostäder
  • Möjlighet för nya lokaler för kommunal service samt centrumverksamheter
  • Ny busstation med servicefunktioner
  • Flera nya gång- och cykelvägar
  • Flera nya samt förbättrade torg och grönytor
  • Vissa nya gator och nya parkeringar
  • Vissa tekniska anläggningar som bland annat dagvatten- och skyfallshantering, transformatorstationer

Det är för tidigt att säga. Marken inom området ägs av olika fastighetsägare. Det finns intresse hos vissa fastighetsägare att själva kommer utveckla sin fastighet med mer eller annan bebyggelse. Vissa fastighetsägare kanske väljer att sälja marken till någon annan byggaktör. Kommunen äger dagens busstation och centrumparkering som delvis planeras bebyggas. Denna mark planeras att säljas till flera olika byggaktörer i en så kallad markanvisningstävling.

Många befintliga vägar och byggnader ligger där de är och styr var det kan byggas nytt.

I vissa delar behöver verksamheter flytta för att det ska vara möjligt att bygga nytt.

Det behöver finnas en vilja till ändring hos de fastighetsägare som äger mark i området.

Det finns flera begränsande förutsättningar som påverkat bl.a. högtrafikerade vägar som 77:an och 280. Det är också olämpligt att bygga allt för nära avloppsreningsverket.

Utkastet till Strukturplan visar strax under 400 nya bostäder (381 i Strukturplanekartan idag). Detta är räknat utifrån i snitt ganska stora bostäder (> 80 kvm BOA i centrum och drygt 90 kvm BOA i södra området) eftersom det finns ett önskemål att främja möjligheter för bland annat barnfamiljer att bo i centrum och att flytta till Rimbo.

Det är tänkt att finnas bostäder i olika storlekar men med en övervikt för större bostäder för att främja möjligheter för bland annat barnfamiljer att bo i centrum och flytta till Rimbo.

I centrum planeras för lägenheter i flerbostadshus medan det i det södra området finns möjlighet till blandad småskalig bebyggelse med tex radhus och små flerbostadshus med få bostäder. Tanken är att få en blandning av hyresrätter och bostadsrätter. Idag dominerar hyresrätter.

I nuläget har det inte bedömts att det finns behov av några nya skolor eller förskolor inom projektområdet för den tidsperiod som kan prognostiseras dvs. antalet platser är tillräckligt för antalet barn. Om detta skulle förändras längre fram får det tillföras i planeringen då.

Utvecklingen i området är en lång process som kommer att pågå under många år. Arbetet med strukturplanen kommer pågå under år 2025 och 2026. När strukturplanen är klar kan detaljplanen för den första etappen dvs. centrum påbörjas. Det sker preliminärt i slutet av 2026. När detaljplanen är klar kan ny byggnation påbörjas men det tar ofta lite tid efter detaljplanen är klar för att projektera, få bygglov och handla upp entreprenörer innan det kan börja byggas. Vi tror att byggande av ny busstation och vissa andra saker kan komma igång ungefär 2030. Takten för fortsatt planering och byggnation beror på när fastighetsägarna vill bygga och hur lätt det är att sälja eller hyra ut bostäder.

Det går idag inte att säga något om specifika verksamheter. Strukturplanen omfattar både utveckling av befintliga miljöer och större omvandlingar från en markanvändningstyp till en annan. Många fastighetsägare är intresserade av möjligheterna i denna utveckling.

Bra förutsättningar för både centrumverksamheter och övrigt näringsliv i Rimbo är mycket viktigt för Rimbos utveckling. Projektet för löpande dialoger med fastighetsägare och verksamheter på olika sätt gällande framtidsplaner, behov och utvecklingsmöjligheter.

För att ha god beredskap för eventuell flytt av verksamheter samt för nyetableringar i Rimbo har det startats och pågår idag arbete med en förstudie gällande verksamhetsmark i Rimbo och dess närområde.

Den stora allmänna centrumparkeringen som finns idag planeras att bebyggas. Parkeringen delas upp på flera platser runt om i centrum. Sammantaget blir det fler allmänna parkeringsplatser i centrum än idag.

Planen i Strukturplan för centrala Rimbo är att utveckla en ny busstation inom och i anslutning till kvarteret Galten. Den nya busstationen ska vara effektiv och säker och ha en trygg och trivsam miljö. Det ska finnas vänthall inomhus och service för resenärer. Busstationen och tillhörande funktioner utformas i samverkan med regionens trafikförvaltning-SL. Väntplatser och service och kringmiljö diskuteras även med ägaren av fastigheten och byggnaderna inom denna.

Flera nya gång- och cykelvägar planeras för att koppla ihop befintliga och nya platser bättre och göra det enklare och säkrare att ta sig till viktiga platser.

Kommunen har inte avfärdat möjligheten att förlänga Roslagsbanan till Rimbo.

Det är regionen som beslutar om eventuell järnvägsutbyggnad och ansvarar för ett eventuellt sådant projekt och dess kostnader. Det är därför svårt för kommunen att planera konkret för en järnväg innan vi vet om det blir aktuellt för regionen att bygga den.

En ny järnväg skulle kräva mer mark än regionen äger längs den gamla banvallen, vilket innebär att ytterligare mark behöver tas i anspråk.

Det finns redan idag flera praktiska utmaningar, till exempel byggnader i det markområde som skulle behöva tas i anspråk om järnvägen byggs längs den gamla banvallens sträckning inom Rimbo tätort. Denna mark är privatägd och kommunen har inte rådighet över denna mark.

Om det beslutas att järnvägen ska byggas så kan det finnas flera olika möjliga sträckningar av denna liksom olika alternativ för var det är bäst att placera järnvägsstation inom Rimbo.

Inom projektområdet finns det i relativ närtid konkreta möjligheter att förbättra Rimbo genom bättre stråk, nya funktioner och bebyggelse, inklusive fastighetsägares möjligheter att utveckla sin mark.

Kommunen och Trafikverket har skrivit en avsiktsförklaring gällande att gemensamt finansiera 2 cirkulationsplatser för att förbättra framkomligheten i området vid ICA samt i området i centrum vid badhuset. Förhandlingar pågår om storlek och tidplan.

I dialog med Trafikverket planeras också för säkra och bättre passager på flera ställen längs med båda vägarna. Det finns också en avsikt att sänka hastigheten till 40 km/h för att göra det säkrare och minska störningar.

När väg 77 flyttas till ett nytt läge söder om Rimbo kommer en viss del av trafikmängden att försvinna genom Rimbo. Bygget av väg 77 är uppdelat i två etapper. För etapp 1 länsgränsen-Eknäs pågår byggnation. För etapp 2 Eknäs-Ledinge är byggstart 2028. Den nya vägen beräknas i sin helhet vara färdigbyggd 2030.

I strukturplanen har det identifierats möjligheter att utveckla och tillgängliggöra närliggande naturområden så att de lättare kan användas för rekreation. De områden som vi tittar på är främst naturmarken direkt söder om dagens verksamhetsområde öster om väg 280 samt naturområdet söder om Rimbo avloppsreningsverk. Båda är skogs- och våtmarksområden som ansluter till öppnare åkerlandskap och kan bli spännande och trivsamma rekreationsmiljöer. Områdena har också värden för många djur- och växter som behöver bevaras.

Inom de centralare delarna planeras för att tillföra fler stadsträd och planteringar. Dessa har också betydelse för möjligheterna att rena vatten och magasinera och leda bort det vid kraftiga regn så att det inte orsaker skador. I Strukturplanen planeras också för flera gröna stråk och ny park.

I översiktsplanen anges en utvecklingsinriktning som innebär att Rimbo utgör ett kommundelscentrum som ska fylla en funktion för omgivande landsbygd och utvecklas med mer bebyggelse i form av bostäder av olika typer, upplåtelseformer och storlekar, lokaler för näringslivet, samhällsservice, handel samt kultur- och fritidsanläggningar. En relativt stor del av kommunens bebyggelseutveckling bör bland annat ske här.

Aktiv väntan innebär att genomföra aktiviteter, tillfälliga och permanenta installationer, invånardialoger och andra mindre projekt under tiden utredning och planering pågår. Det görs för att det är viktigt att starta och synliggöra utvecklingen och aktivera platser i Rimbo redan nu, även om planering och byggprocesser tar lång tid.

Det gula rummet har skapats som en första del av Aktiv väntan. Platsen för det gula rummet är ett viktigt stråk i centrum som binder samman Köpmannagatan och busstationen, som är viktiga delar i Rimbo centrum och i den framtida utvecklingen. Det gula rummet är ett rum där man kan sätta sig ner, en plats för samtal om Rimbo eller bara en plats för att vänta på bussen. Det gula rummet invigs vid julmarknaden 2024 och kommer under 2025 användas för olika aktiviteter kopplade till utvecklingsprojektet Centrala Rimbo. 

en tunnel med gulrandigt golv och gula dekorationer med massa människor

Dialog kommer att ske på många olika sätt med fastighetsägare, verksamheter, organisationer och invånare under både strukturplanearbetet och under senare detaljplanearbete. I detaljplanerna kommer det också att finnas formella lagstyrda samråd. Dialogerna ska kartlägga och ge inspel till planeringen gällande behov och önskemål.

Kommunfullmäktige har beslutat att strukturplanen och projektledningen har en budget på fem miljoner kronor under 2025.

I dagsläget vet vi inte vad kommunens kostnader och intäkter i det fortsatta projektet kommer bli. Ett syfte med strukturplanen är att det blir möjligt att göra en första kalkyl utifrån den.

Det vet vi inte idag. I arbetet med strukturplanen kommer vissa grundläggande principer för gestaltning, hållbarhet och andra kvaliteter tas fram. Det blir en grund för mer detaljerad planering och ett stöd för byggherrar och arkitekter.

Senast granskad 2025-01-08