Gå till innehåll Hoppa till snabblänkar Gå till nyhetsarkiv Gå till Om webbplatsen Gå till söksida Gå till kontaktsida

Svartlöga får fiberuppkoppling

15 oktober 2026

Bengt Adlén och grannarna på Blidö byggde ett eget fibernät. Sedan dess har föreningen byggt ut nätet i flera etapper. Nu går kablar över havsbotten till Svartlöga, där de första husen ansluts.

person stående på brygga, i bakgrunden pittoreska röda sjöstugor.I Norrtälje kommun har 97,4 procent av hushållen tillgång till, eller möjlighet att ansluta sig till, bredband på minst 1 Gbit/s. De återstående 2,6 procenten av hushållen är de svåraste och mest kostsamma att ansluta. 

När husen ligger glest och terrängen är besvärlig räcker det inte alltid att vänta på att marknaden ska bygga vidare.

Tog saken i egna händer  

Det började på Blidö. Bengt och grannarna ville ha en stabil uppkoppling och bestämde sig för att ordna den själva. År 2013 bildade de Förängsudden Fiber ekonomisk förening och började bygga ett eget nät. Sedan dess har föreningen byggt ut nätet i flera steg. 

– När nätet på Blidö var byggt trodde vi att arbetet var färdigt, men vid ett möte med vägföreningen blev det tydligt att intresset var stort även i ytterskärgården. När vi fick bidrag fortsatte vi helt enkelt mot Svartlöga, säger Bengt.

Helt enkelt var det inte. Maskiner har fraktats ut med båt, och mellan Söderöra och Svartlöga har sex kilometer kabel lagts på havsbotten.  

Att dra fiber handlar inte bara om kabel och grävning. Gamla servitut ska tolkas, tomtgränser redas ut, rätt markägare hittas och praktiska frågor lösas, en fastighet i taget.

– Utan engagerade fastighetsägare hade det här aldrig gått, säger Bengt. 

grävmaskin på en båt. i horisonten en ö.

På Svartlöga finns dessutom en särskild utmaning. Ön saknar elnät.

– Tanken är att utrustningen ska kunna drivas direkt från husens solceller och befintliga 12-voltssystem. Då går mindre av den så dyrbara energin förlorad längs vägen, säger Bengt.

grävmaskin på en båt, närmast land är ligger ett tunt islager.

Att hålla nätet igång utan vanlig elförsörjning är inget nytt för föreningen. När stormen Alfrida drog fram över Norrtälje kommun 2019 klarade sig det nedgrävda fibernätet på Blidö utan några störningar. De fastighetsägare som kunde ge sin utrustning ström med batterier eller elverk hade fortsatt tillgång till fiber. 

För dig som vill veta mer

Alla idéer kräver inte grävmaskiner och sjökablar. Kanske har du idéer om mötesplatser, aktiviteter eller något som får vardagen att fungera lite bättre. På norrtalje.se/bidrag kan du se vilka möjligheter till stöd som finns.

Mer om Förängsudden fiber (blidobredband.se)