Gå till innehåll Hoppa till snabblänkar Gå till nyhetsarkiv Gå till Om webbplatsen Gå till söksida Gå till kontaktsida

Fullbokad informationskväll om vildsvin livesänds

10 mars 2026

Med anledning av de problem som vildsvin just nu orsakar på flera platser i kommunen arrangerar vi en informationskväll om vildsvin onsdagen den 18 mars. Kvällen kommer att livesändas via kommunens Facebooksida.

Fullsatt

Informationskvällens fysiska platser är fullsatta, men du kan vara med via vår livesändning.

Livesändning

Sändningen startar 18 mars 18.30.
Om sändningen inte startar (facebook.com)

Vildsvin är fascinerande djur, men låt oss vara ärliga – vi vill helst inte ha dem bökandes på våra gräsmattor eller i våra soptunnor. De kan orsaka rejäla skador i sin jakt på mat. Under den senaste tiden har invånare på flera platser i kommunen haft problem med att vildsvin tar sig in på villatomter och i samhällen. 

 
Lyckligtvis finns det knep för att hålla dem på avstånd. Därför bjuder vi nu in alla som vill veta mer om vildsvin till en föreläsning och informationskväll. 
 
Under kvällen kommer Per Zakariasson, jaktvårdskonsulent på Svenska Jägareförbundet, berätta om vildsvinens biologi, hur förvaltning kan se ut och om hur jakten på vildsvin bedrivs på ett bra sätt. Företrädare för Norrtälje kommun kommer också vara med för att berätta hur vi arbetar med vildsvinsfrågan på kort och lång sikt. 
 
Målet med kvällen är att öka den generella kunskapen om vildsvin bland alla som bor och verkar i kommunen. Det spelar ingen roll om du är jägare, markägare, lantbrukare, villaägare, eller bara allmänt intresserad. Alla är välkomna.   
 
Det kommer kanske inte finnas lösningar eller svar på alla frågor om hur arbetet med förvaltningen av vildsvin kommer se ut framöver. Men för att kunna göra kloka vägval så krävs det korrekt kunskap och en vilja att samarbeta mot gemensamma mål. Och det är i den andan vi arrangerar denna kväll. 

Fakta om informationskvällen

 
 

För dig som vill veta mer

Kommunskyttar och skyddsjakt