Gå till innehåll Hoppa till snabblänkar Gå till nyhetsarkiv Gå till Om webbplatsen Gå till söksida Gå till kontaktsida

Norrtälje stad: Tillfälliga avstängningar på Hamnpromenaden och Vegagatan

17 september 2026

Under hösten genomförs flera arbeten som påverkar framkomligheten på Hamnpromenaden och Vegagatan.

Yttre kajen på Hamnpromenaden stängs av från och med vecka 39.
Den yttre kajen på Hamnpromenaden har stängts av. Från och med vecka 39 påbörjas finplaneringsarbeten på delar av ytan. Avstängningen behövs för att arbetena ska kunna genomföras på ett säkert och effektivt sätt.

Vegagatan stängs av under vecka 44

Under vecka 44 stängs Vegagatan av i samband med att fartreducerande gupp ska byggas strax öster om korsningen Vegagatan/Brännäsgatan.
Avstängningen innebär att busstrafiken behöver ta en annan färdväg under veckan.

Delvis avstängning av Vegagatan under vecka 45

Under vecka 45 kommer Vegagatan att delvis stängas av strax väster om korsningen Vegagatan/Brännäsgatan. Anledningen är att en ny busshållplats ska byggas. Den nya hållplatsen kommer att ersätta Musikskolans busshållplats. Under vecka 45 planeras busstrafiken att gå som vanligt.

Vi ber trafikanter och resenärer att vara uppmärksamma på skyltning och tillfälliga förändringar i trafikmiljön under byggperioden.

Karta över området

Visa kartan över området i helskärm

För dig som vill veta mer

På våra sidor om trafik, gator och parker kan du bland annat läsa om parkeringar, vägarbeten, se alla våra parker och lekplatser, utegym och allt för båtlivet. 
Trafik, gator & parker