Gå till innehåll Hoppa till snabblänkar Gå till nyhetsarkiv Gå till Om webbplatsen Gå till söksida Gå till kontaktsida

Nu byggs en tillfällig park i Övre Bryggårdsgärdet

30 mars 2026

Kommunen påbörjar nu bygget av den tillfälliga parken i Övre Bryggårdsgärdet.

Den tillfälliga parken är en satsning som skapar värden på en annars tom fastighet i väntan på att den permanenta Diamantparken i området ska stå klar. Parken blir ett första uttryck för visionen ”De gröna lekfulla kvarteren i Norrtälje stad”, den vision som hela stadsdelens utveckling vilar på.

IMG_1978.jpg

En försmak av en grön och lekfull stadsdel

Övre Bryggårdsgärdet ska präglas av grönska, lekfullhet och trygga, tillgängliga offentliga rum, där barnperspektivet har en naturlig och självklar del. Den tillfälliga parken blir därför både en mötesplats och en plats där lek, rörelse och natur står i centrum, i linje med stadsdelens framtida identitet.

Parken utgår från tomtens befintliga grönska och utvecklas med enkla, hållbara medel. Målet är att skapa en trygg och trivsam miljö där boende och besökare kan vistas, leka, umgås eller bara stanna upp och ta del av stadslivet som växer fram. Parken kommer att finnas tillgänglig i cirka tio år innan platsen ska bebyggas med bostäder.

Byggs med återbrukat material

Arbetet med den tillfälliga parken genomsyras av hållbarhet och cirkulära principer.

  • Kullar formas med massor från utbyggnaden av Safirgatan.
  • Stockar från röjningar vid Lommarstranden.
  • Stenar och block från cykel- och gångvägen förbi Internationella Engelska skolan
  • Nya möbler och utrustning har köpts in, dessa planeras att återanvändas i kommande delar av Övre Bryggårdsgärdet när de använts klart i parken.

Fokus är att använda resurser klokt och skapa värde utan att göra stora ingrepp i marken.

IMG_1977.jpg

Inspiration från konceptet lekotoper

Kommunens arbete med den tillfälliga parken tar även inspiration från Örebro kommuns utveckling av lekotoper. Det är lekvänliga naturmiljöer som skapas med återbrukat material och som uppmuntrar barn till egen utforskande lek. Arbetssättet i Örebro har visat hur naturbaserade lekmiljöer stärker barns rörelse, fantasi och självständighet, och dessa erfarenheter är en viktig förebild i utformningen av parkens lekfulla inslag.

En plats med barnperspektiv och möjlighet till medskapande

Barnperspektivet är centralt i utvecklingen av Övre Bryggårdsgärdet. Stadsdelen ska erbjuda inspirerande och trygga miljöer där barn kan röra sig fritt, mötas och leka självständigt. Den tillfälliga parken tar fasta på detta genom att skapa varierade miljöer för både lek, fantasi och vila.

Kommunen undersöker också möjligheten att låta barn och boende bidra i någon del av parkens utformning. Exakt hur och när detta kan ske är ännu inte beslutat, men ambitionen är att parken ska kunna växa tillsammans med dem som använder den.

Det här bygger vi nu

Parken växer fram etappvis och kommer att innehålla flera naturbaserade element som gör vistelsen både trygg och lekfull. I det första skedet byggs bland annat:

  • Belysta gångstråk genom parken
  • Lekvänliga gröna rum och blomsterängar
  • En grillplats inspirerad av ungdomarna på Rodengymnasiets projektarbeten om utveckling av Rodenparken
  • En våtmark i den befintliga sänkan, utformad med stenblock, spänger och växtlighet där barn kan leka och utforska miljön
  • Sittplatser och öppna ytor för spontana aktiviteter
  • Lugna platser för vila nära grönskan

Utöver att vara en plats för boende och besökare att njuta av, kommer parken även att fungera som en arena där kommunen kan informera om planeringen av Övre Bryggårdsgärdet och dela nyheter om vad som händer i området just nu.

Tillfälliga parken på härden illustration.jpg

För dig som vill veta mer

Övre Bryggårdsgärdet