Gå till innehåll Hoppa till snabblänkar Gå till nyhetsarkiv Gå till Om webbplatsen Gå till söksida Gå till kontaktsida

Föreläsning med Maria Dufva: Barn och ungas liv på nätet

Hur mår egentligen barnen på nätet? För att öka förståelsen mellan unga och vuxna och skapa möjlighet till öppna samtal om nätets både positiva och negativa sidor, bjuder vi in till föreläsningar och diskussioner med Maria Dufva.

Norrtälje kommun möter många föräldrar och andra viktiga vuxna och det har identifierats en oro kring barnens nätanvändande och många frågor kring hur de kan bemöta och hantera detta. Många barn tillbringar idag mycket tid framför skärmar, vilket kan vara bra och ge sociala ytor, framför allt för de som kan ha svårt med det i fysiska möten. Men de får också tillgång till en hel värld av information som kan vara svår att hantera. 

Föreläsare Maria Dufva

Maria Dufva är kriminolog med mångårig erfarenhet som medlare vid brott bland unga på Stödcentrum för unga brottsutsatta. Hon föreläser flitigt och har skrivit flera uppmärksammade böcker: Mitt barn på nätet (2017), Värsta bästa nätet (2018), Värsta bästa hälsan (2020), Värsta bästa svårsnacket – om porr, sex och samtycke (2021), Värsta bästa tonåren (2022) och Värsta bästa livet (2024). Den senaste boken, skriven tillsammans med leg. psykolog Magnus Loftsson, forskningsledare på Friends, riktar sig direkt till barn och presenterar sju ”superkrafter” som skyddar mot våld och utsatthet i skolan, på fritiden och på nätet. Nyligen publicerades även en uppmärksammad Friendsrapport om mobbning och skolprestationer.

Genom sitt arbete har Maria gett hundratals ungdomar, föräldrar och lärare verktyg för att navigera tryggt både på nätet och i sociala relationer i stort.

Om föreläsningen

Hur mår egentligen barnen på nätet? För att öka förståelsen mellan unga och vuxna och skapa möjlighet till öppna samtal om nätets både positiva och negativa sidor, bjuder vi in till föreläsningar och diskussioner. Eleverna i årskurs fyra–årskurs 1 på gymnasiet får kunskap, möjlighet att ställa frågor och diskutera de utmaningar som många unga möter online.

Vi erbjuder även kvällsföreläsningar för föräldrar och andra viktiga vuxna. Behovet är stort – både barn och vuxna behöver prata om nätets risker, hur man kan skydda sig och hur man navigerar på ett tryggt sätt. Många föräldrar upplever svårigheter att prata med sina barn om nätet. Genom att då låta både barn och vuxna ta del av föreläsningarna ökar vi chanserna att samtalet fortsätter hemma.

Intresset från skolorna i kommunen är stort, och arbetet med temat kan fortsätta både före, under och efter föreläsningarna. För att så många som möjligt ska kunna delta kommer föreläsningarna att hållas på tre orter i kommunen.

Senast ändrad: 2025-10-01