Ronnie Åström Trio
I samarbete med Anoraville bjuder Kapellet in till en musikalisk urladdning med stjärnglans – och ett lokalt förband på väg mot något riktigt stort.
- Datum:
- 26 september
- Tid:
- 17.00–23.00
- Plats:
- Norrtälje, Kapellet
- Kostnad:
- 260-280 SEK
Köp av biljetter
Ronnie Åström Trio är en av Sveriges mest hyllade liveakter just nu. Med debutskivan ”One take at Sonika Studios” tog bandet fart ut på en två år lång turné, där de överöstes med priser, medaljer och lovord. Ronnie Åström har blivit nominerad och slutligen korad till Sveriges bästa bluessångare. Han har även tilldelats det prestigefyllda kulturstipendiet från Hans Dahlgren för sitt arbete i toppskiktet av svenskt musikliv. Nu är trion aktuell med nya albumet ”Devotional Dancing” på Pama Records – en skiva som hyllas brett och, precis som debutalbumet, är inspelad live för att komma så nära bandets explosiva konsertkänsla som möjligt. På scen bjuder Ronnie Åström Trio på en känslomässig bergochdalbana: expressiva solon, enorm dynamik, humoristiskt mellansnack och framför allt sånginsatser i absolut världsklass.
Bandet består av:
Ronnie Åström – sång & gitarr
Magnus Persson – trummor
Leif Sundin – bas
Kvällen inleds av Lazy Dingo, ett ungt lokalt band som gjorde stor succé vid fjolårets musikevent på Hamnpromenaden i Norrtälje. Med sin välgjorda och underhållande indierock har de redan börjat skapa ett namn för sig själva – och här finns helt klart potential till något stort.
Bandet Lazy Dingo består av:
Oisin Donnelly – rytmgitarr & sång
Martin Aldrin – bas
Nils Hallberg – leadgitarr
Aaron Ahrnborg – trummor
Läs mer om evenemanget
För besökare
Husdjur tillåtna
Toalett
Fullständiga rättigheter
Matservering
För besökare
Husdjur tillåtna
Toalett
Fullständiga rättigheter
Matservering