Unik gitarrkonsert på Chocolate
Prisbelönta Cecilia Siqueira och Fernando Lima hör till en av världens mest prestigefyllda gitarrensembler. Är på Europaturné och kommer till Café Chocolate.
- Datum:
- 15 oktober
- Tid:
- 18.00–19.00
- Plats:
- Rimbo, Café Chocolate
- Kostnad:
- 250 SEK
Biljetter köps på Café Chocolate eller förboka på telefonnummer: 072-235 70 94
Med sin utsökta timing, finslipade teknik och enastående musikalitet är varje konsert med Siqueira Lima duo en upplevelse. Prisbelönta Cecilia Siqueira och Fernando Lima, hör till en av världens mest prestigefyllda gitarrensembler. De har en helt unik scenutstrålning och deras live-framträdanden förtrollar publiken gång på gång.
De presenterar program med fokus på den brasilianska musikuniversum.
Repertoaren omfattar såväl brasiliansk populärmusik som jazz som musik från den klassiska traditionen, Arrangemangen är signerade Fernando de Lima av legendariska kompositörer som Hermeto Pascoal, Dominguinhos, João Bosco, Ary Barroso, Hugo Fattoruso och Astor Piazzolla samt av de mest klassiska stycken.
Med sitt virtuosa och karismatiska framförande av det berömda numret Tico-tico no Fubá för fyra händer har duon fört den klassiska gitarren till nya höjder – en prestation som sällan har setts i gitarrens historia. Turnerandet har tagit dem till mer än 40 länder världen över inklusive med framträdanden på några av de mest prestigefyllda scenerna, såsom Lincoln Center i New York, New World Center i Miami och Het Concertgebouw i Amsterdam. I Sverige har både spelat på Umeåjazz, Uppsala Gitarrfestival och Ystadjazz.
Bra att veta
Biljetter köps på Café Chocolate eller förboka på telefonnummer: 072-235 70 94
För besökare
Enklare servering
För besökare
Enklare servering