Utflykt med S/S Blidösund till Fredlarna
Åk med på en dagsutflykt till Fredlarna i ytterskärgården med S/S Blidösund.
- Datum:
- 27 juni
- Tid:
- 10.00–16.50
- Plats:
- Furusund, Furusunds ångbåtsbrygga
- Kostnad:
- 575 SEK
Köp biljett
Följ med det historiska fartyget S/S Blidösund på en dagsutflykt till magiska Fredlarna i ytterskärgården. Färden går via Blidösundets alla bryggor och ut via sälrika vatten mellan Kallskär och Ängskär.
Ögruppen Fredlarna i ytterskärgårdens hjärta är egentligen två: In- och Utfredel. Denna gång besöker vi Stora Vånskär i Utfredel.
På återfärden passerar vi mellan Rödlöga och Svartlöga samt förbi Söderöra och Norröra på väg till Furusund. Därefter anlöper vi åter Blidösundets alla bryggor.
Avgång sker från Furusunds ångbåtsbrygga som ligger vid Furusunds värdshus. På väg mot Fredlarna hämtar vi upp passagerare vid bryggor i Blidösundet och kommer man med M/S Sjöbris från Stockholm är det anslutning vid Glyxnäs.
På Stora Vånskär stannar vi i en timme och fyrtiofem minuter. Anslutning till Stockholm sker vid Almviks brygga på inturen.
Avnjut en måltid i vår vackra matsal!
Första sittningen är klockan 11:00-12:45 och andra sittningen är klockan 14:45-16:45
Under dagen erbjuder vi våran helgmeny och du kan också hitta smått och gott att både äta och dricka i caféet/baren under hela turen.
Läs mer om evenemanget
För besökare
Husdjur tillåtna
Toalett
Fullständiga rättigheter
Matservering
Mat och dryck
Roslagen
För besökare
Husdjur tillåtna
Toalett
Fullständiga rättigheter
Matservering