Öppen trädgård hos Ylva och Kjell Mattson - Sätuna
En av flera öppna trädgårdar under Trädgårdsveckan i Uppland. Bästa sättet att få inspiration och lära mer – att få komma in i en privat trädgård och prata med trädgårdsägare. Välkommen till oss!
- Datum:
- 28 juni
- Tid:
- 10.00-17.00
- Plats:
- Sätuna
- Kostnad:
- Kostnadsfri
Vår trädgård är cirka 7000 kvadratmeter och har tidigare varit betesmark. Vi byggde huset för 34 år sedan och trädgården var då lite mindre och bestod av fruktträd, bärbuskar, grönsaksland och några prydnadsbuskar.
Så åkte vi på en trädgårdsresa ned till västkusten och då slog trädgårdsintresset till. Idag har vi många träd av olika slag, bland annat Magnolior, Snödroppsträd och Rhododendron. Då vi bor i ett relativt öppet landskap har vi skärmat av med en glasvägg och får på detta sätt ner vår växtzon. Vi har en damm med en porlande bäck, en lund med många Rhododendron och Azaleor. Det finns en asiatisk del med Japanska lönnar
Vid vår uteplats har vi dofternas trädgård. Och det finns många sittplatser runt i trädgården, för man måste ju njuta också.
Läs mer om evenemanget
Arrangör
Föreningen Trädgårdsveckan i Uppland
Lena Björklund
070-981 00 68070-981 00 68
info@tradgardsveckan.comFör besökare
Visning
Roslagen