Gå till innehåll Hoppa till snabblänkar Gå till nyhetsarkiv Gå till Om webbplatsen Gå till söksida Gå till kontaktsida
Ångfartyget Blidösund vid klipporna på Himmelskär

Utflykt med S/S Blidösund till Himmelskär

Upptäck Himmelskär – en orörd pärla längst ut mot Ålands hav. Här väntar stillhet, salta vindar och kristallklara bad, perfekt för både avkoppling och små äventyr.

Datum:
18 juli
Tid:
09.00–17.15
Plats:
Norrtälje, Norrtälje hamn
Kostnad:
575 SEK

Köp biljett

Följ med S/S Blidösund på en utflykt till Himmelskär. Avgång sker från Norrtälje Hamn, längst bort på Norrtälje hamnpromenad vid bron Havslänken.

På väg mot Himmelskär hämtar vi upp passagerare vid Håknäs och Gräddö. På Himmelskär stannar vi i två timmar. Gott om tid för att utforska ön. Avnjut en måltid i vår vackra matsal! Vi erbjuder tre sittningar: 09:30–11:00, 12:45-14:15, 14:45-16:45. Under dagen erbjuder vi vår helgmeny och du kan också hitta smått och gott att köpa i caféet/baren under hela turen. I alla biljetter ingår en ångfartygstur med guidning samt landstigning på ön.

Läs mer om evenemanget

Arrangör

Blidösundsbolaget

Kundtjänst

08-24 30 90

08-24 30 90

kontoret@blidosundsbolaget.se

Hitta hit

Hamnpromenaden

För besökare

Husdjur tillåtna

Toalett

Fullständiga rättigheter

Matservering

Mat och dryck

Roslagen

Hitta hit

Hamnpromenaden

För besökare

Husdjur tillåtna

Toalett

Fullständiga rättigheter

Matservering