I Ett Vinterland
"I Ett Vinterland" med Malena Ernman, Linda Lampenius och David Carbe. Välkommen till en gnistrande och sprakande vinterkonsert!
- Datum:
- 07 december
- Tid:
- 18.00–19.30
- Plats:
- Rimbo, Opalen Rimbo kulturscen
- Kostnad:
- 595 kronor
Boka dina biljetter här (tickster.com)
Om föreställningen
Malena Ernman, Linda Lampenius och David Carbe, tre gränslösa musiker och entertainers, bjuder publiken på alltifrån våra mest älskade julsånger till virtuosa klassiker. Vi vågar utlova mycket skratt, gåshud, vacker sång och galna upptåg!
Trion framför en hisnande blandning av högt och lågt, från "Koppången" och "Ave Maria" till Disney, Christmas Carols (julsånger) och luciatåg.
Varmt välkomna!
Mer om artisterna
Malena Ernman är en av vår tids stora svenska operastjärnor och en av få artister i världen som lyckats kombinera en operakarriär i högsta världsklass med att nå ut till den breda publiken. Med fyra oktavers röstomfång har hon haft titel- och huvudroller på flertal operahus i städer såsom Wien, Paris, Tokyo, Amsterdam, Bryssel, Berlin, Zürich och Barcelona. Senaste åren har Ernman även etablerat sig på musikalscenen och hyllats enormt för roller i “Såsom i himlen” och “Forever Piaf." På Konceptalbumet ”Terra Mater” (Moder jord) samarbetar Malena med Christina Pluhar och barockensemble L’arpeggiata. Albumet blev utnämnt av DN (Dagens Nyheter) till månades bästa album i mars 2025.
Linda Lampenius är en internationellt hyllad violinist vars karriär spänner över klassisk musik, crossover och scenkonst. Hon har samarbetat med musikikonen Andrew Lloyd Webber och varit kontrakterad av EMI Classics, där hon etablerade sig som en av de mest mångsidiga artisterna inom sin genre. Med framträdanden i prestigefyllda konserthus världen över, från Royal Albert Hall till skandinaviska tv-produktioner, kombinerar hon teknisk briljans med stark närvaro. Nyligen skrev hon skivkontrakt med Universal Music, ett steg som markerar en ny och spännande fas i hennes redan imponerande karriär. Lampenius fortsätter att tänja på gränserna mellan det klassiska och det moderna.
David Carbe har med sin charm, humor och sitt unika pianospel trollbundit sin publik, inte minst i sina egna shower vid namn ”Carbe med gäster” och nu senast med succén ”The Pianoman.” Carbe har turnerat runt i Sverige i många olika sammanhang och samarbetat med stora delar av Sveriges artistelit. Han har sålt ut mängder av konserter i eget namn, turnerat med Robert Wells och Rhapsody in Rock, framträtt i både SVT och TV4 samt tilldelats flertalet utmärkelser för sitt pianospel och artisteri.
Korta fakta om föreställningen
- Längd: 90 minuter utan paus.
- Producent: Martin Johansson.
- Grand Live AB PR: Rickard Werecki.
- Teknik: Alexander Alexandersson, Grand Live AB.
- Biljettpris: 595 kronor exklusive serviceavgift.
- Framträdanden av Malena Ernman, Linda Lampenius och David Carbe.
Läs mer om evenemanget
Hitta hit
Rånäsvägen 26
Från väg 77 kör du in på Rånäsvägen tills du ser Sparbankshallen på höger sida. Kör in på parkeringsplatsen och kör förbi hallen längre in på parkeringsplatsen tills du är framme vid den grönblå byggnaden.
För besökare
Toalett
Skötrum
Enklare servering
Hitta hit
Rånäsvägen 26
Från väg 77 kör du in på Rånäsvägen tills du ser Sparbankshallen på höger sida. Kör in på parkeringsplatsen och kör förbi hallen längre in på parkeringsplatsen tills du är framme vid den grönblå byggnaden.
För besökare
Toalett
Skötrum
Enklare servering