Norrtälje kommun har erbjudit vårdnadshavare omsorg på kvällar och helger sedan 2012 på olika platser i kommunen. Men nu finns behov av en ny verksamhet i Hallstavik. Eftersom behovet där de senaste två åren framför allt varit omsorg under kvällar och helger kommer Lindens förskola från och med 1 mars erbjuda just det.
– Alla jobbar inte kontorstider, och en stor och ökande grupp i samhället som kämpar med tider och livspussel är ensamstående föräldrar. Därför är det viktigt att förskolans och fritidshemmens öppettider anpassas till verkligheten, säger Robert Beronius (L), ordförande i barn- och skolnämnden.
Omsorg då fritids är stängt
Öppettiderna på Lindens förskola kommer från den 1 mars i år vara fram till klockan 21 på vardagar och mellan klockan 06.30 och 21 på helger. Beslutet innebär även att äldre barn (upp till årskurs 6) kan erbjudas omsorg under tid då fritidshemmen är stängda.
– Det här känns spännande och roligt, och jag och min personal är glada att vi nu kan ge vårdnadshavarna ökade möjlighet till att arbeta kvälls- och helgtider, säger Kristin Haeger, rektor för Lindens förskola.
Ansök om barnomsorg
Föräldrar som kommer för sent med andan i halsen och skuldkänslor, våndan med att kunna få någon närstående att hjälpa med lämning och/eller hämtning när arbetstiderna inte stämmer med förskolans är en frustrerande verklighet för många med barn i förskolan och på fritids. Den som är i behov av barnomsorg på obekväm arbetstid ansöker om detta via kommunens hemsida.
Söka plats i omsorg under tid då förskola inte erbjuds
Nattomsorg i Norrtälje
Sedan 2020 erbjuds nattomsorg vid Palettens förskola i Norrtälje, vilket visat sig vara en ovärderlig tillgång under pandemin för att just blåljuspersonal och vård- och omsorgspersonal ska kunna arbeta de tider de behövs på arbetsplatsen.