Gå till innehåll Hoppa till navigeringen Gå till nyhetsarkiv Gå till söksida Gå till kontaktsida

Emma Hartman - Lush

Emma Hartman visar stora monumentala landskap. Med en säker penselföring och med rikt flödande färger i tunna lager formas ett landskap. Färgen är det essentiella i Emma Hartmans måleri. Genom de olika lagren av färg som skiftar och träder fram skapar hon en känsla av en plats som vi kan känna igen oss i men också känna av och förundras av vår egen fysiska existens.

20/3-29/5 2021

Utställningen innehåller också pastellteckningar av växter. Ett antal målningar på koppar med inspiration från CF Hill´s gestaltande av ljus och mörker.

Emma Hartman är född i Örebro 1974, bor och arbetar i Stockholm. Umeå Konsthögskola 2000 - 2006 och har haft ett flertal utställningar både nationellt och internationellt. Emma Hartman är representerad på Galleri Andersson och Sandström i Stockholm.

Senast ändrad: 2021-09-20