Fler bilder från Norrtälje

Vi använder oss av cookies för att göra din upplevelse bättre. Läs mer om cookies.  

Kontakt

Kontakta oss

Kontakta oss

Just nu kan du nå oss på följande sätt:
Göm
Starta ny chatt

Konsthallens utställningar mellan 2009-2016

Susann Brännström - Progression 17 januari - 1 mars 2015

Susann Brännström

Utställningar 2016

Maria Friberg
foto och video 8 januari - 21 februari

Luftslott – När vi bygger den stad vi vill leva i!

"Luftslott - när vi bygger den stad vi vill leva i är en utställning, en syjunta och en byggarbetsplats uppdiktad av konst- och arkitekturgruppen MYCKET, Mariana Alves, Katarina Bonnevier, Thérèse Kristiansson."

26 februari - 3 april 2016

Maria Bajt - Seventeen rooms

måleri, objekt och collage 15 april - 29 maj 2016

Peter Johansson - Låt oss nu vara still och invänta ledning från ovan!

Installation 10 juni -21 augusti 2016

Ann Frössén - Endeavour

Måleri, video 27 augusti - 9 oktober 2016

 

Snövit Hedstierna 
An issue of structure

Ljudinstallation 6 oktober-4 december

Marja - leena Sillanpää Samlade observationer och minnen.

Installation 22 oktober  - 4 december

Hermine Keller och Stig Edlund

Skulptur, collage och objekt 10 december - 22 januari 2017

Utställningar 2015

Susann Brännström - Progression
17/1– 1/3
måleri
Anders Jansson – I det närmaste
7/3-19/4
skulptur- installation

Malin Persson – Different views
25/4-31/5           
måleri         

Martin Jacobsson
13/6 – 30/8
måleri

NORM. ALT
12/9 – 18/10
Roxy Farhat, Snövit Hedstierna, Conny Karlsson Lundgren,
Heidi Lunabba.
foto, video, installation

Monika Larsen Dennis
24/10-4/1 2016

Utställningar 2014

Closing Bell 25/1 – 2/3
Dror Feiler och Gunilla Sköld Feiler

Armed Respons 8/3 – 20/4
Hesselholdt & Mejlvang

Observationer 26/4 – 25/5
Johan och Åse Frid

Uppror och oro 7/6 – 31/8
Anders Romare, Sofie Arwidson, Leif Holmstrand, Nichlas Winmalm

Delar av kommunens konstbestånd 6/9-16/11
Allas egendom II

Utställningar 2013

Julsalong 14/12 – 12/1

Nordic Drawing Samlingsutställning med nordisk teckning 2/11 – 8/12
Astrid Göransson (SE) Oskar Korsár (SE) Martin Skauen (NO Maiken Stene (NO) Hadda Fjóla Reykdal (ISL Steingrimus Eyfjord (ISL) Andreas Albrectsen (DK) Julie Nord (DK) Britta Marakatt-Labba (SE, Sapmi) Glädjemännen (FIN) (Antti Arkoma, Niels Haukeland, Petri Hytönen, Aarne Jämsä, Mikko Paakkola, Paavo Paunu, Henry Wuorila-Stenberg). I samarbete med Nordiska konstförbundet och med stöd från Nordisk kulturfond.

Helena Mutanen 21/9 – 27/10

Människor och minnen Samlingsutställning från Ålands konstmuseum 18/5 – 15/9

Peter Ern 6/4 – 12/5

Noora & Kimmo Schroderus 16/2 – 31/3

Håkan Lidbo & Martin Söderblom 19/1 – 10/2

Utställningar 2012

Åsa Ersmark 3/11– 9/12

Emelie Björck 22/9 – 28/10                 

Pernilla Zetterman 18/8 – 16/9                    

Veronica Brovall & Emil Holmer 2/6 – 12/8               

Kajsa Mattas & Lars Eriksson 21/4 – 27/5                 

Mari Rantanen 10/3 –15/4                 

Mexico Multitude 28/1– 4/3

Utställningar 2011

Julsalong 10/12 2010 – 15/1

Museum Kasper 29/10 – 4/12

Åsa Stjerna 1/10 – 23/10

Stefan Lindqvist 27/8 – 25/9

KG Nilson 11/6 – 21/8

"Action/Interaction" Eva Beierheimer (AUT) Miriam Lausseger (AUT) 9/4 – 5/6

Martin Stenberg 26/2 – 3/4

"Intercourse" Michael Kirkham (GB) Jukka Korkeila (FIN) 22/1 – 20/2

Utställningar 2010

Julsalong 18/12 2010 – 16/1 2011             

"My name is not Susan" Sara-Vide Ericson Åsa Ersmark Signe Johannessen Magdalena Nordin Iris Smeds 30/10 – 12/12           

Allas egendom - kommunens konst 18/9 – 24/10    

Henrik Lund Jørgensen (DK) 14/8 – 12/9                  

Roland Persson 5/6 – 8/8                     

Britta Ericson 24/4 – 30/5 2                 

"Into the Wild" Sören Brøgger (DK) Rasmus Danø (DK) Karsten Møller Thorgej Steen Hansen (DK) 13/3 – 18/4         

"Born Identity" Thomas Kvam (NO) Kristina Müntzing Morten Viskum (NO) Olov Tällström 30/1 – 18/4                  

"Satellit" Pär Fredin Rita Jokiranta (FIN) Annica Åberg Charlotte Åberg 14/8 – 21/8

Utställningar 2009

"Combined Lines" Maria Bajt Peter Ern Åse Frid Guy Frisk Klara Kristalova Juha Pykäläinen Johan Scott Per Silén Kurt Simons Katja Syrjä. 19/12 2009 – 17/1 2010       

Sture Meijer 14/11 – 13/12               

"Horror Vacui" Markus Copper (FIN) Jari Haanperä (FIN) Kimmo Schroderus (FIN) 3/10 – 7/11        

Julia Peirone 22/8 – 27/9                     

Ingegerd Möller 6/6 – 16/8                

"Room Twisting" Charlotta Mickelsson Anna Nyberg Anna Persson Niklas Seglevi 18/4 – 24/5   

Bengt Grandin 7/3 – 12/4                    

Heli Rekula (FIN) 24/1 – 1/3

Till Kultur och konst
×

Tyck till om den här sidan

Har du synpunkter på den här sidan, tar vi tacksamt emot dem. Fyll i formuläret nedan och dina synpunkter skickas till ansvarig för sidan. Om du anger din e-postadress kan vi ge dig återkoppling. Tack för att du hjälper oss att skapa en bättre webbplats.