Fler bilder från Norrtälje

Vi använder oss av cookies för att göra din upplevelse bättre. Läs mer om cookies.  

Kontakt

Kontakta oss

Kontakta oss

Just nu kan du nå oss på följande sätt:
Göm
Starta ny chatt

Konsthallens utställningar mellan 2000-2004

Utställningar 2004

Julsalong 11/12 2003 – 8/12 2004                 

Kirsten Justesen (DK) 30/10 – 4/12    

Johan Scott 25/9 – 23/10                     

"Vännerna från Paris" Irène Dominguez Guy de Gontaut Lou Laurin Lam Timour Lam Wiveka Wachtmeister 14/8 – 18/9      

Petri Hytönen (FIN) 29/5 – 7/8           

"Norr tell you" Izabella Knockenhauer 17/4 – 22/5

Gunnar Brusewitz 6/3 – 12/4              

Margareta Raud Pontus Raud 24/1 – 28/2               

"Satellit" Annica Åberg 5/3 – 14/3 2004 Rikard Fåhreus 27/9 – 10/10

Utställningar 2003

Julsalong 20/12 2003 – 18/1 2004

Magnus Bärtås 8/11 – 13/12

Litorina Baltic Art Award Jakko Valo (FIN) 27/9 – 31/10

Peter Ern Anders Jansson 16/8 – 20/9

Dennis Wilhelmsson 17/6 – 9/8

Bertil Kumlien 28/6 – 17/7

"Broderi" Elisa Halvegård Gun Dahlqvist Elsa Agélii Josabet Werkmäster Ann Engstrand Gitt Lindberg Malin Arnell 7/6 – 28/6

Dorota Nieznalska (PL) 7/6 – 9/8

"Barnen från Klotet" Annika Ekström Mikael Wahlberg 21/4 – 31/5

Pär Fredin Patrik Karlström 21/4 – 31/5

Lo A Månsson Karin Ulfsdotter 8/3 – 12/4

"EX IX" Gösta Gierow Karl Erik Häggblad Nils G. Stenqvist Lars Lindeberg Göran Nilsson Alf Olsson PG Thelander Bengt Landin Philip von Schantz 25/1 – 1/3

Utställningar 2002

Julsalong 13/12 2002 – 19/1 2003

Max Andersson 9/11 – 7/12

Lena Flodman 28/9 – 2/11

Dominik Lejman (PL) 28/9 – 2/11

Eva Kerek Yasmine Munir 17/8 – 21/9

Isaac Grünewald My Ekman 15/6 – 10/8 2

"Åland" Juha Pykäläinen Nanna Sjöström Evamaria Mansnerus Olle Törnqvist 4/5 – 8/9

"Nock, ragg och rya" 16/3 – 27/4

Eugen Krajcik 19/1 – 2/3

Utställningar 2001

Jaana Kautto (FIN) Eila Kinnunen (FIN)

Litorina Baltic Art Award Arja-Riita Nieminen (FIN) Sergeyus Plotnikovas (LIT)

"Konstellation" Susanna Gunarsson Anna Nyberg Ylva Sanner Alexandra Skarp

Åsa Östlund

Olof Glemme

Ulla-Stina Hjort Anna Lindkvist Adolfsson

Lott Alfreds Kerstin Berggren

Harald Lindberg

Utställningar 2000                  

Dan Wolgers

"Cirkus cirkus" Bigert & Bergström Annika Eriksson Delia Gonzales Gavin Russom Henrik Håkansson Mikael Jaquin Grey Via Lewandowsky Anders Lindgren Marnie Weber Paulina Wallenberg Olsson

"Se stasera sono qui" Lars Bergström Mattias Givell Ondine Buytendorp Måns Wrange Michelle Michelsohn Melissa McGill Michael Quinn Inge Ketelers Marc Goethals Raul Koeleman Loes von der Putte Raoul Chailloux Paul van der Heijde Ola Wedebrunn Peter Hagdahl Anita Sieff Sophie Tottie Anders Krüger Jessica Padt Glen Mcbride Rita Mcbride Glen Rubsamen

Lis Thomasson

Klara Kristalova

Britta Ideström

Anders Boqvist

Michael von Hausswolff Bigert & Bergström

Gunilla Larsén

Hannu Remes Johan Rydergård

Till Kultur och konst
×

Tyck till om den här sidan

Har du synpunkter på den här sidan, tar vi tacksamt emot dem. Fyll i formuläret nedan och dina synpunkter skickas till ansvarig för sidan. Om du anger din e-postadress kan vi ge dig återkoppling. Tack för att du hjälper oss att skapa en bättre webbplats.