Torsdagen den 6 september samlades cirka hundra personer i Elmsta skola för ett framtidsmöte med syfte att genom gemensamma krafter skapa trygghet i Älmsta.

Matsalen i Elmsta skola var fullsatt.
På plats på mötet fanns ungdomar, föräldrar och övriga vuxna. Från Norrtälje kommun fanns representanter från räddningstjänst, polis, skola, Trygg i Norrtälje kommun, fältassistenter och kyrkan. Norrtälje kommuns fastighetschef Peter Elenfalk fanns också på plats och berättade bland annat om kommunens arbete med att hitta aktivitetsytor för ungdomar i kommunen.
Mötet var en uppföljning på det möte som ägde rum i juli och deltagarna fick nu presentera sina egna förslag på aktiviteter för ungdomarna. Bland mötesdeltagarna fanns många idéer. Bland annat föreslogs längre öppettider på fritidsgården, ett LAN för ungdomarna, fisketävlingar samt ett föräldranätverk.

Emelie Westerdahl och Heléne Park planerar ett LAN för ungdomarna.
Nästa möte äger rum den 27 september och kommer att följa upp de idéer som nu har presenterats.